X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدپرورش اندام و بدنسازی - بتاآلانین / Beta Alanine

بتاآلانین / Beta Alanine

دسته بندی : بتاآلانین Beta Alanine,

یکی از بی نظیر ترین آمینوهای غیر ضروری است که در غذاهایی مانند گوشت مرغ ، گاو ، ماهی یافت میشود و به صورت طبیعی نیز در بدن انسان به مقدار کمی تولید میشود و در صورت استفاده کردن به صورت خوراکی و ترکیب با بزاق دهان اثرات خود را به خوبی نشان می دهد و با توضیحاتی که درباره آن می دهیم به جرات می توان گفت یکی از انتخابهای ایده آل برای افرادی است که هدفشان حجیم تر شدن ، سریعتر شدن و افزایش انرژی بدن می باشد .
هنگامی که بتاآلانین وارد سلولهای عضلانی میشود سرعت سنتز آن محدود شده و به کارنوزین تبدیل می شود ، یعنی در واقع بدون حضور بتاآلانین کارنوزین در عضلات تولید نمی شود . کارنوزین سال 1900 توسط محققین و دانشمندان روسی کشف شد ، اما 50 سال پس از کشف آن تاثیرات مثبت آن روی فعل و انفعالات شیمیایی عضلانی به اثبات رسید .
برای اولین بار پژوهشگران در سال 2003 با مطالعه و تحقیق روی بتاآلانین اثرات مثبت آن را بر بهبود عملکرد ورزشی و افزایش توده عضلانی اثبات کردند . کارنوزین با تثبیت سطح ph(اسیدی یا قلیایی بودن محیط)عضلانی که توسط مرطوب نگه داشتن یون های هیدروژن انجام می گیرد باعث افزایش انرژی و استقامت در طول تمرینات میشود. بدن ما اساسا طوری کار می کند که تا سطح ph را را با استفاده از سیستم های بافری مختلف در سطح متعادل حفظ کند(یکی از وظایف بافرها توانایی خنثی سازی اسید یا باز می باشد)
بافر ها تا حد زیادی از طریق مرطوب کردن یونهای هیدروژن به متعادل نگه داشتن سطح ph کمک می کنند و چون عضلات برای ایجاد یک محیط مناسب رشد نیازمند سطح ph متعادلی هستند تا بتوانند یک روند با کارایی مناسب به همراه رشد و انرژی مطلوب را فراهم کنند .

اکنون بعد از این مقدمه می خواهیم بتاآلانین و تاثیرات آن را بررسی کنیم . بیشترین تاثیر بتا آلانین از طریق افزایش و تقویت سنتز درون عضلانی و پیوند با آمینو اسید هیستیدین حاصل می شود که حاصل این پیوند کارنوزین نامیده می شود . بتا آلانین و هیستیدین در کنار هم یک بافر قدرتمند درون سلولی را می سازند . کارنوزین در هر دو نوع فیبر عضلانی یافت می شود که بیشترین مقدار آن در فیبر های نوع دوم که بیشترین پتانسیل را در تمرینات قدرتی و با شدت بالا برای رشد دارند وجود دارد . علت وجود آن این است که سلولهای عضلانی به بافری قدرتمند مانند کارنوزین نیاز دارند تا از اسیدیته شدن محیط جلوگیری کرده و یک محیط با ph متعادل به وجود آورد یعنی برای حفظ قدرت در عضلات و انجام انقباضات عضلانی مطلوب باید سطح ph بهینه در عضلات برقرار باشد و اگر این مسئله رعایت نشود و سطح ph از حد مطلوب پایین تر باشد قدرت بدنی شما افت قابل ملاحظه ای می کند و در طول تمرین زود تر خسته میشوید و این قضیه هنگام بلند کردن اجسام سنگین با احساس سوزش شدید عضلانی و ناتوانی که حاصل کاهش سطح ph عضله که ناشی از افزایش یونهای هیدروژن که از تجزیه ATP در طول تمرین حاصل می شود که باعث نیمه کاره رها کردن تمرین و عدم دستیابی به انقباض مطلوب در عضلات است . 
تجزیه ATP و افزایش یون هیدروژن اتفاقی است که در سیستم انرژی همه ما رخ می دهد ، اما رایج ترین اتفاق در سیستم انرژی گلیکولیز نام دارد که حاصل تولید اسید لاکتیک در عضلات است که از یونهای هیدروژن آزاد می شود . 
گزارشات حاصله از در مورد بتاآلانین و تحقیقات دانشگاهی صورت گرفته نشان می دهد که این ماده با ارژش در افزایش استقامت در بدنی در طول تمرینات با وزنه ، ایجاد تاخیر در بروز خستگی ،افزایش قدرت خروجی عضلات ، بهبود کیفیت تمرینات هوازی و افزایش توده عضلانی تاثیرات اثبات شده ای دارد.
با توجه به نکات ذکر شده مطمئنا به اهمیت این ماده پی برده اید که کارایی آن فقط برای ورزشکاران نیست بلکه افراد عادی هم می توانند از آن استفاده کنند.با جذب بتاآلانین ما می توانیم در هر یک از فعالیتهای روزانه خود کارایی بهتری داشته باشیم و قویتر ، سریعتر ، یا جابجایی وزنه با تعداد تکرار بیشتر ، عضلانی تر شویم . بزرگترین ویژگی این ماده این است که توسط ورزشکاران تمامی رشته ها میتواند مصرف شود .
آثار مصرف بتاآلانین معمولا در کمتر از دو هفته خود را نشان می دهد اما هفته سوم وچهارم اوج بروز نتایج است و برای نتایج ماندگار مصرف سه ماه را توصیه می کنند.
مقدار مصرف آن ده میلی گرم به ازای هر کیلو از وزن است که البته نسبت به فعالیت بدنی مقداری کم و زیاد می شود.
این ماده در گشادی عروق و پمپ شدید نیز موثر است چون باعث افزایش کارنوزین می شود که در تولید اکسید نیتروژن و پمپاژ خون بالا نقش فراوانی دارد . این کاده در افراد دارای حساسیت ممکن است احساس سوزن سوزن شدن پوست را به وجود آورد که بعد از چند روز این حالت برطرف می شود .


برچسب‌ها :
نویسنده: حسین | نسخه قابل چاپ | 1395/6/17 - 07:12 | 1 2 3 4 5

آخرین مطالب

محبوب ترین مطالب

موضوعات

درباره ما

آمار وبلاگ