s

کافئین / Caffeine

دسته بندی : کافئین Caffeine,
کافئین :
بسیاری از مردم از ترکیبات حاوی کافئین برای بدست آوردن سطح هوشیاری بیشتر (مثل نوشابه های انرژی زا) یا احساس انرژی بیشتر یا بهبود خلق و کارایی استفاده می کنند. 
ورزشکاران هم اغلب از کافئین برای بهبود کارائی ورزشی خود استفاده می کنند. 
کافئین هم مثل خیلی از داروها مزایایی دارد اما چنانچه بیش از اندازه مصرف گردد می تواند عوارض بدی بدنبال داشته باشد. 
نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه می تواند سبب بهبود موقتی تمرکز در فرد شود اما در ورزشکاران اثر واقعی کافئین روی عملکرد ورزشی هنگامی رخ می دهد که دوز کافئین خون خیلی بالا باشد که در این دوزها احتمال بروز عوارض مثل بی خوابی، اضطراب، سردرد یا احساس وحشت زیاد است.

کافئین به هر کسی کمک نمی کند. برخی افراد به عوارض جانبی آن خیلی حساسند که این عوارض می تواند تهوع، لرزش عضلانی و سردرد باشد. استفاده از مقادیر زیاد کافئین سبب پرادراری و دفع مایعات بدن می گردد و چنانچه ورزش در هوای گرم هم انجام شود ورزشکار را در معرض کم آبی قرار می دهد.
کافئین با اثر روی سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. در گذشته فکر و عقیده بر این بود که کافئین با تحریک مصرف چربیها بجای گلیکوژن در عضله نقش مهمی در عملکرد استقامتی ورزشکار دارد که تحقیقات جدید از این عقیده حمایت نمی کند و عقیده بر این است که نقش کافئین در بهبود عملکرد به خاصیت هوشیار کنندگی و تحریک کنندگی آن بر می گردد

۱)کافیین میتواند در باشگاه باعث شود که شما تکرار‌های بیشتری را انجام دهید
۲) کافئین میتواند در طول تمرین شما را متمرکز حفظ کند
۳) کافئین میتواند از میزان خستگی‌ عضلات در بعد از تمرین بکاهد
۴) کافئین به سوخت رسانی به بدن در بعد از تمرین کمک می‌کند
۵) کافئین میتواند باعث سرعت بخشیدن به چربی‌ سوزی شود


چگونه مزایای کافئین را به حداکثر برسانیم

اما چگونه باید از کراتین استفاده کنیم که بتوانیم از حداکثر مزایای آن بهره ببریم؟ پیشنهادات کنونی بیان میدارند که برای افزایش عملکرد تمرینی فرد ورزشکار باید به ازای هر پوند از وزن بدن خود ۱-۲ میلی‌گرم در حدود ۳۰-۶۰ دقیقه قبل از تمرین مصرف کند اما این میزان در روز هیچگاه نباید از ۴۰۰ میلی‌ گرم تجاوز کند.زیرا بدن هر فردی نسبت به کافئین یک واکنشی را نشان میدهد پس بهتر است که ابتدا از دوز‌های پایین شروع کنید و با گذر زمان میزان دوز مصرفی خود را افزایش دهید.

بدن شما میتواند در مقابل دریافت کافئین مقاومت پیدا کند پس بهتر است از آن به صورت دوره ای استفاده کنید به این صورت که بعد از ۴-۶ هفته مصرف آن را قطع کنید.همچنین باید ذکر کنیم که گرچه قهوه در اول صبح ممکن است شما را هوشیار کند اما اگر هدف شما ارتقا سطح تمرینات خود می‌باشد به شما توصیه می‌کنیم که از انواع خالص کافئین نظیر کافئین آنهیدروس استفاده کنید و همچنین از مصرف نوشیدنی‌‌های انرژی زا دارای شکر زیاد خودداری کنید.

آیا مصرف کافئین محدودیت دارد
مصرف زیاد کافئین نه تنها می تواند ورزشکار را بیمار کند بلکه او را از رقابت ورزشی محروم هم خواهد کرد. کمیته بین المللی المپیک در لیست جدید خود 40 ماده محرک را ممنوع کرده است که در آن کافئین بیش از یک حد مجاز دوپینگ محسوب شده است.
قهوه ، چای، نوشابه های مشکی همگی حاوی کافئین هستند. از آنجا که کافئین یک ماده مصرفی در غذاها و نوشیدنی هاست کمیته ملی المپیک چنانچه سطح ادراری آن بالای 12 میکروگرم در هر سی سی باشد آنرا غیر مجاز می شمرد و سطوح کمتر آن مجاز است.
مصرف حدود 100 میلی گرم از کافئین سبب دفع ادراری حدود 5/1 میکروگرم در سی سی طی 3-2 ساعت بعد خواهد شد. بنابراین چنانچه مثلاً شما حدود 800 میلی گرم کافئین (6-5 لیوان قهوه ) مصرف کنید شما طی 2 ساعت بعد دفع ادراری بیش از حد مجاز خواهید داشت و از مسابقات اخراج خواهید شد.
پس چنانچه می خواهید از کافئین برای افزایش سطح هوشیاری و تمرکز خود استفاده کنید از دوزهای کمتر آن استفاده نمائید
 

برچسب‌ها :
نویسنده: حسین | نسخه قابل چاپ | 1395/6/16 - 05:55 | 1 2 3 4 5

آخرین مطالب

محبوب ترین مطالب

موضوعات

درباره ما

آمار وبلاگ