Cla سی ال ای چیست؟

دسته بندی : Cla سی ال ای چیست؟,

Cla سی ال ای چیست؟

اسيد چربي هست كه جاي خودش رو در بين مكمل هاي بدنسازي و حتي مصارف غير بدنسازي به منظور سلامت قلب و عروق و خواص ضد سرطاني باز كرده است . 
در رشته ي بدنسازي استفاده از اين مكمل به منطور كاهش توده ي چربي بدن ( مخصوصا در نواحي شكم ) و افزايش توده عضلاني استفاده ميشه .
 البته نبايد انتظار چشمگير و خيره كننده اي از اين مكمل داشت . 
در صورت همزمان شدن مصرف اين مكمل با رژيم غذايي و تمرينات ورزشي ميشه نتيجه ي خوبي از اين اسيد چرب گرفت .
 منابع طبيعي cla گوشت ، شير و تخم مرغ هست .
 البته امروزه به خاطر نوع تغذيه دام ها ، مقدار cla در مواد غذايي كاهش پيدا كرده . دوز اين مكمل بين 3 تا 6 گرم در روز هست و در كوتاه مدت هم جواب دهي محسوس نيست و بايد چندين ماه مصرف رو ادامه داد .

بصورت عامیانه و در بین ورزشکاران و مربیان پرورش اندام این مفهوم جا افتاده که CLA در بدن چربی ها را به قند تبدیل کرده و با کمک به غدد میتوکندری به سوزاندن آنها کمک می کند. این مفهوم بسیار صحیح است اما کامل نیست بلکه از فواید بی شمار چربی سوزی CLA بصورت گذرا چشم پوشی شده است . 
مواد تشکیل دهنده مکمل CLA از ترکیب 4 آمینو اسید با ارزش بهره می گیرد که مانند طلا در بدن فلزا
ت با ارزش است . CLA مخفف کلمه Conjugated Linoleic Acid است که 74 تا 80 درصد ارزش غذایی این مکمل را تشکیل می دهد . این ماده در بالا بردن متابولیسم بدن و سوخت و ساز بدن بسیار تاثیر گذار بوده و با بالا بردن ضربان قلب به صورت طبیعی اصلی ترین راه چربی سوزی را باز می کند. Oleic Asid / Palmitic Asid / Stearic Asid اجزای دیگر این مکمل هستند که هر کدام به اندازه خود در چربی سوزی موثر هستند .
در دوره های حرفه ای چربی سوزی و کات قبل از مسابقه CLA پای ثابت مکمل های مصرفی است و نمی توان دوره حرفه ای چربی سوزی را دید که این مکمل در آن جایی نداشته باشد . مصرف همزمان CLA و امگا3 را به همراه چربی سوز معتبر مانند خانواده لیپو 6 ها ، هیدروکسی کات ها را به شما پیشنهاد می کنیم چون تنها راه رها شدن از چربی ها اشباع شده و چربی های زیر پوستی است .

اسید های چرب ضروری هستند که نقش مهمی در سلامت موجودات دارند.این اسید ها معمولا در گوشت و لبنیات وجود دارند.
تحقیقات نشان داده آنها نقشهایی را در جهت سلامتی و بهبود عملکرد بدن ایفا می کنند.برخی از اطلاعات موجود نشان می دهد که مکمل سازی این اسید ها در غذای انسان، به شکل ملایم،سبب کاهش چربی یا افزایش توده عضلانی بدن به میان بسیار کم می شود.
clas به عنوان ماده کمکی که می تواند سبب بهبود وضع سلامتی و همچنین قابلیت ارائه کمک ارگو ژنیکی به ورزشکاران باشد،به بازار ارائه شده است.اگرچه بیشتر تحقیقات روی حیوانات انجام شده است،
 اما به تازگی مطالعات زیادی در باره ی چگونگی
نقش این اسید در بهبود وضع سلامت و تاثیر آن در ایفای عملکرد بدن،نیز صورت گرفت است.تجویز این اسبد به حیوانات،نشان دهنده کاهش علائم کاتتبولیسم در بافت ها،افزایش قدرت سیستم مقاومتی و همچنین افزایش محتویات استخوان می شود.
مطالعه ای که در سال 2005انجام شد،تاثیر cla را بر لپیدهای پلاسما و گلوکز اقراد سالم را نشان داد.این افراد در طی 12هفته روزانه 3گرم claمصرف می کردند.
پس از این دوره،آنها به مدت 12 هفته تحت کنترل بودند.در این مدت سطح پلاسمای ایمونوگلوبولین های a و m افزایش یافتند.
اما مقدار ایمونوگلولولین eکاهش یافت.این مطالعه نشان داد که claمی تواند بر سیستم ایمنی افراد اثر مثبتی بگذارد.
مطالعه دیگری به هدف بررسی بهبود رشد و افزایش سطح ایمنی بدن در حیوانات انجام شد که نشان داد بر رشد تاثیری ندارد،اما بر افزایش سطح ایمنی بدن موثر بود.

وجود مکمل claسبب کاهش علائم دگرگونی و تخریب در بافتها می شود. این تاثیر می تواند به تحمل میزان بیشتری از تمرینات کمک کرده و به دنبال آن موجب افزایش قدرت و کاهش چربی بدن در طول زمان شود.

چندی از مطالعات:
  • لوری و همکارانش تاثیر مثبتcla(روزانه 7.2گرم)را در تمرینات مقاومتی 6هفته ای بدنسازان تازه کار مطالعه کردند و افزایش حجم بازو و توده عضلانی کلی بدن را گزارش کردند، همچنین این مکمل سبب افزایش قدرت در حرکت پرس پا هم شد.این مطالعه تاثیرات مثبت cla بر بدن را تائید کرد.

  • تام و همکارانش برای تاثیر claبر تغییرات ترکیب بدن بر روی 20مرد و زن تحقیق کردند تحقیقات نشان داد که این مکمل سبب افزایش وزن نمی شود و افرادی که این مکمل را مصرف کردند4.3درصد از وزن چربی بدن خود را از دست دادند

  • کریدر و همکارانش تاثیر مثبت claرا به میزان روزانه 9.2گرم به مدت 30روز را بر روی بافت های بدن،تراکم استخوان،قدرت و علایم دگرگونی و تخریب بافتی در ورزشکاران با تجربه در تمرینات مقاومتی را مورد بررسب قرار دادند.مطالعات نشان داد که cla روی توده بدون چربی بدن بی اثر است.اما باعث کاهش علائم تخریب بافتی و افزایش سطح قدرت،تراکم استخوانی و همچنین افزایش سطح ایمنی بدن شد.

  • بوکر و همکارانش تاثیر claرا بر گردش خون در طول تمرین،چربی خون و ترکیب بدن مطالعه کردند.آنها گزارش کردند که مکمل cla بازده گردش خون را افزایش و کلسترول پلاسما را تقریبا 15درصد کاهش میدهد و بر روی سازش تمرینات بدنی و میزان چربی خون موثر است.

به هر حال claدارای فواید زیادی برای ورزشکاران قدرتی است.اگرچه نتایج ضد و نقیض است،اما در مجموع claدارای آثار مثبت فراوانی است

برچسب‌ها :
نویسنده: حسین | نسخه قابل چاپ | 1395/6/17 - 07:20 | 1 2 3 4 5

آخرین مطالب

محبوب ترین مطالب

موضوعات

درباره ما

آمار وبلاگ