X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal
پرورش اندام و بدنسازی - آیا مکمل‌های مولتی ویتامین برای بدنسازان ضروری هستند؟

آیا مکمل‌های مولتی ویتامین برای بدنسازان ضروری هستند؟

دسته بندی : آیا مکمل‌های مولتی ویتامین برای بدنسازان,

آیا مکمل‌های مولتی ویتامین برای بدنسازان ضروری هستند؟

آیا مکمل‌های مولتی ویتامین برای بدنسازان ضروری هستند؟

یکی از داغ‌ترین بحث‌های اخیر در صنعت مکمل‌های غذایی مرتبط با مصرف مولتی ویتامین‌ها و نقش‌شان در ارتقای سلامت کلی بدن چه در باشگاه و چه خارج از آن است.
آیا بدنسازان می‌توانند از مصرف اضافی مکمل‌های ویتامین و مینرال سود ببرند؟ بیایید به بازبینی برخی از خواص اصلی و کارایی هر کدام از ویتامین‌ها بپردازیم تا پاسخ سوال مذکور پیدا شود.
بدن اساساً حجم بسیار عظیمی از واکنش‌های شیمیایی است. هر کدام از این واکنش‌ها توسط پروتئین‌های کوچکی بنام آنزیم‌ سوخت‌رسانی می‌شوند که آنزیم‌ها توسط کاهش دادن مقدار انرژی مورد نیاز جهت وقوع این واکنش‌ها عمل می‌کنند.
آنزیم‌‌ها نیاز به استفاده از کوآنزیم دارند که شکل آنها را تغییر داده و اجازه می‌دهد که کارشان را به درستی انجام دهند. کوآنزیم‌ها همچنین بعنوان ویتامین‌ها نیز منسوب هستند. بنابراین وقتی که بخواهید این موارد را جمع‌بندی کنیم، ویتامین‌ها برای سوخت رسانی به هزاران واکنش شیمیایی در بدن مورد نیاز هستند. پس ویتامین‌ها نه تنها رُل مهمی در متابولیسم کلی و سلامت بدن دارند بلکه همچنین نقش حیاتی را در جریان عضله‌سازی ایفا می‌کنند. در ادامه لیستی از ویتامین‌های اصلی و راه‌های کمکشان به بدن را مشاهده می‌کنید..........

ویتامین A : برای جریان سنتز پروتئین (جایی که آمینواسید‌ها ترکیب می‌شوند تا بافت جدید عضله را بوجود آورند) این ویتامین ضروری است. همچنین کمک می‌کند به تولید گلیکوژن (فرم ذخیره کربوهیدرات در بدن).
ویتامین B1 : نام دیگرش تیامین است و در متابولیسم پروتئین و همچنین تولید هموگلوبین (که به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک می‌کند) نقش زیادی دارد.
ویتامین B2 : بعنوان ریبوفلاوین هم معروف است و به جریان چربی‌سوزی کمک می‌کند و در تولید انرژی از کربوهیدرات‌ها نیز نقش کمکی دارد.
ویتامینB3 : نام دیگرش نیاسین است و گشاد سازی عروق در عضلات را افزایش می‌دهد و موجب می‌گردد که بدن عضلانی‌تر و کامل‌تر دیده شود.
ویتامین B6 : نام دیگرش پیریدوکسین است و به واسطه تاثیرش روی هضم پروتئین خیلی مهم به شمار می‌آید. رژیم‌های عضله سازی نیاز به پروتئین بالاتر از حد نرمال دارند و این یعنی که نیاز بدن به ویتامین B6 در این افراد نسبت به افراد عادی بالاتر است.
ویتامین B12 : نام دیگر این ویتامین کوبالامین است که ضمانت می‌کند مغز و بافت‌های عضلانی به شکلی موثر با هم ارتباط برقرارکنند و این تاثیر مستقیمی روی رشد عضله و هماهنگی آن دارد.
بیوتین : به بدن کمک می‌کند تا آمینواسید‌ها را تجزیه نموده و حین تمرین تولید انرژی کند.
ویتامین C : بسیار زیاد در متابولیسم آمینواسیدها و همچنین شکل‌گیری کولاژن نقش دارد. کولاژن در بافت‌های همبند یافت می‌شود و مفاصل را قوی و سالم حفظ می‌کند. ویتامین C در تولید هورمون‌های استروئید در بدن نقش دارد و همچنین جذب آهن را ارتقاء می‌دهد. در صدر همه خواص، این ویتامین یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که رادیکال‌های آزاد را دفع می‌کند و از بروز تخریب در سلول‌های بدن جلوگیری می‌‌نماید.
ویتامین D : بدن را در جذب کلسیم و فسفر به طور موثرتری یاری می‌دهد. کلسیم بسیار در انقباض‌های عضله مهم است و همچنین کمک می‌‌کند تا استخوان‌ها و مفاصل محافظت شوند. فسفر در سنتر ATP (فرم قابل استفاده انرژی برای بدن) درگیر است.
ویتامین E : آنتی‌اکسیدان بسیار قدرتمندی است که کمک می‌کند تا رادیکال‌های آزاد شکار شده و خنثی شوند. این کمک می‌کند تا خیلی از ضایعات طبیعی ناشی از سوخت و ساز و فرآیندهای متفاوت از بدن دفع شوند و سلامت غشاء سلول‌ها را حفظ می‌کند.


برچسب‌ها :
نویسنده: حسین | نسخه قابل چاپ | 1390/4/22 - 10:12 | 1 2 3 4 5

آخرین مطالب

محبوب ترین مطالب

موضوعات

درباره ما

آمار وبلاگ